Свято-Миколївський собор

Свято - Миколаївський собор

Цілі сторіччя стоїть у нашому місті споруда, яка залишалася ще від часів турків, споруда, котра пережила мудрих правителів і злостивих тиранів, чисельні війни і зміни суспільного ладу, споруда, котра стала своєрідним символом нашого міста – Свято -Миколаївський собор.

    В 1492 році на місці сучасного Очакова кримський хан Менгли-Гірей збудував фортецю Кара-Кармен. В кінці ХV ст. вона відійшла Турції. Турки значно розширили фортецю і назвали Ачи-Кале. Тоді ж було закладено на території фортеці і мечеть. Спочатку вона була оздоблена дерев’яними мінаретами, з часом їх змінили цегляні.

    Взимку 1788 року російські війська під керівництвом Г.О. Потьомкіна захопили Ачи-Кале (Очаків), а згодом фортеця була зруйнована вщент для пришвидшення підписання мирного договору.

    Єдина будівля, що вціліла після штурму в1788 році – це турецька мечеть, котра знаходилась на території Гассан-пашинського бастіону.

    В 1794 році мечеть була перебудована православними віруючими в церкву , що мала форму хреста. Їй дали назву - військовий християнський собор Святого Миколая або Свято - Миколаївська церква (на честь перемоги російських військ при штурмі Очакова, що відбувся 6 грудня 1788 року, в день Святого Миколая за старим стилем).

    

З часом храм став тісним для прихожан ростучого міста. Постала проблема спорудження нового пристанища віри – Троїцького собору, яке було завершено восени 1899 року. В Свято миколаївській церкві ж понад 150 років йшло богослужіння.

    В жорстокі 30-ті роки в Очакові висадили в повітря Троїцький собор, відібрали і Свято-Миколаївську церкву.

    Після війни в 1945 році райвиконком закріпив церкву за православними віруючими м. Очакова ( про це в справах зберігся документ – Типовий договір). А в 1950 році її знову забрали.

    В 1960 році в соборі було відкрито на громадських засадах краєзнавчий музей. З 1966 р. – це військово-історичний музей, як відділ Миколаївського краєзнавчого музею.

    В 1972 році в приміщенні храму було відкрито військово-історичний музей ім. О.В.Суворова, який функціонував як самостійна одиниця.

    Влітку 2000 року музей перенесено в колишню адміністративну будівлю в центрі міста. Приміщення Свято миколаївського собору за рішенням Миколаївської облдержадміністрації, на прохання віруючих, було повернуто православній церковній громаді.

Comments